“Her yıl olduğu gibi 2017 Yılında da İstikrarlı Bir Şekilde Büyüdük”

Posted by MSM 01/02/2018 0 Comment(s) MSM Blogs,

MSM Mühendislik Genel Müdür Yardımcısı Hakan Onlat:

 

“Her Yıl Olduğu Gibi 2017 Yılında Da İstikrarlı Bir Şekilde Büyüdük"

 

Elektrik Dünyası dergisinin Ocak 2018 sayısında yayınlanan roportaj metnidir. 

 

 

1) Kısaca şirketinizden bahseder misiniz?

MSM MÜHENDİSLİK LTD ŞTİ. Proje ve Müşavirlik kapsamıyla 1999 yılında kuruldu. 2003 yılına kadar bu kapsamda faaliyet gösteren firmamız, enerji sektöründeki büyük şirketlerin, iç piyasada kaliteli ve sertifikalı malzeme bulamamaları, bu malzemeleri direk ithal etmesi sonucu, kablo koruma, taşıma ve sonlandırma sistemleri kapsamında ihtiyaç duyulan malzemelerin ithalatına başlayarak, ticaret sektörüne giriş yaptık. Yıllar içinde gerek imalat, ithalat gerekse ihracat faaliyetlerine hızlı bir ivme kazandırarak, sektörümüzde Türkiye’nin sayılı firmaları arasında kalıcı olarak yerimizi aldık.

Sanayi ve Ticaret bakanlığı tarafından 2006 yılında kabul edilen Ex-proof malzemelerin kullanım zorunluluğundan sonra, artan taleplere cevap vermek amacıyla bünyemize katmış olduğumuz ATEX sertifikalı elektrik malzemeleri konusunda uzmanlaştık. Mühendislik formasyonumuzla birlikte müşterilerimize sunduğumuz ürün seçimi, uygulama deneyimlerimiz, satış sonrasında verdiğimiz teknik hizmetlerimiz, geniş ürün yelpazemiz, sektörün öncü markalarını bünyemizde barındırmamız sayesinde ex-proof elektrik malzemelerinde tercih edilen bir firma olduk ve www.exproof.info sitemizi kurduk.

Ardından özel talepleri karşılamak amacıyla çalıştığımız fason atölyeler, kalite standartlarımızı ve imalat temrinlerini sağlayamayınca 2010 yılında (MSM TEKNİK) kendi atölyemizi kurduk. ISO 9001 kalite ve CE uygunluk belgelerimizle ithalatını yaptığımız ürünlerin çoğunu, kendi atölyemizde daha ekonomik, daha hızlı ve daha özel amaçlı olarak üretmeye başladık.

Zaman içerisinde, kendi sektörlerinde öncü ve etkin markaların distribütörlük ve bayilik anlaşmalarıyla, daha büyük ve tercih edilen kurumsal bir yapı kazandık.

 

Portföyümüzdeki ürünleri kısaca şöyle özetleyebiliriz;

  • EMT-IMC-RSC tip elektrik tesisat boruları, UL belgeli, Sıcak daldırma galvanizli ve elektro galvaniz kaplamalı olarak, (I.T.C.C., PROSTAR marka)
  • EMT-IMC-RSC tip boruların tüm bağlantı parçaları (muf, rakor, dirsek, kelepçe, buat vs. PROSTAR marka)
  • PVC kaplı, Galvanizli, Örgülü, Paslanmaz çelik spiral borular ve bağlantı rakorları (MSM marka)
  • Yerli imalat rigid boruların, bağlantı ve montaj aksesuarlarının imalatı (MSM marka)
  • Ex-proof aydınlatma armatürleri (floresan, projektör, LED ve acil durum aydınlatmaları) Ex-proof fiş-prizler, Ex-proof buat, kapaklı pano, kontrol ve kumanda üniteleri, dedektörler, çok çeşitli tesisat malzemeleri (durdurucu, nipel, boru rakoru, zırhlı ve zırhsız kablo rakorları vs.).

(Ex-proof markalarımız: Warom, CO-SI-ME, Peppers, Cortem, ASP, Bimed, Tepex, Vyrtych, Technor)

 

2-Pazar payınızı artırma adına ne tür faaliyetlere ağırlık veriyorsunuz?

Pazar payını arttırmak, satışı arttırmak demektir. Pazarlama çalışmalarını satışa dönüştürmek için en önemli etken, ürünü ve sektörü iyi tanımak, ardından doğru ürünü, doğru kitlelere ulaştırmaktır. Bundan sonraki süreçte pazarda bizi yalnız bırakmayan rakipleri ve onların stratejilerini takip etmek, daha iyi satış ve pazarlama hedefleri oluşturmamızda büyük etken olacaktır. Paralel olarak başarı ve pastadaki paydan daha büyük dilimi almamızı sağlayacaktır.

 

3-2017 yılı için belirlediğiniz hedeflere ulaşabildiniz mi? 2018 yılı için hedef ve beklentileriniz neler öğrenebilir miyiz?

Son birkaç yılımızı kurumsal bir şirket olma ve istikrarlı büyüme anlamında hedefler koymuştuk. Her geçen gün imalat, ithalat, ihracat, satış ve pazarlama anlamında hedeflerimize ulaşıyor, istikrarlı bir şekilde büyümeye devam ediyoruz. 2018 yılı içinde bu hedeflerimizi büyütmeye tabi ki devam edeceğiz, ilk hedefimiz vizyon ve misyonumuza yakışır yeni yerimize taşınarak yeni yıla merhaba diyeceğiz. Ardından senelere damgasını vurmuş MSM Mühendislik markasına yakışır kalite ve hizmetini devam ettirmeye, yeni firmalara ulaşıp, ekonomik ve sorunsuz çözümler üretmeye devam edeceğiz.

 

4-Sektörü yakından bilen biri olarak bize sektörün gelişimi ile ilgili neler söylemek ister siniz?

Elektrik sektöründe hizmet veren bir firma olarak, enerji ve inşaat sektörleri, piyasaya can veren iki önemli lokomotif sektördür. Artan enerji ihtiyacı, günümüz teknolojisine, arz ve taleplerine göre yatırımlar artmakta, yatırımlar arttıkça gerek bize gerekse birçok sektöre iş imkanları sağlanmaktadır. Tabi bunu demek iş çok, ticaret kolay demek değil. Rekabetin arttığı günümüzde iş alabilmek, alınan işi bitirmek, istihdam sağlamak, hareketli döviz piyasasında ithalat ve ihracat yapabilmek, siyasi olumsuzluklar vb. durumları göz önünde bulundurduğunuzda ayakta kalabilmek oldukça zor. Bu aşamada güçlü olabilmek, alırken ve satarken kazanabilmek çok önemli. Biz MSM Mühendislik ailesi olarak piyasadan ve sektörün gelişiminden memnunuz, daha da iyi olacağına da inanıyoruz. Herkese hayırlı ve bol kazançlar dileriz.

 

5-Sektörünüzle ilgili yaşadığınız sorunlar neler ve bu sorunların çözümü noktasında önerileriniz nelerdir?

Yaşadığımız en büyük sorun sanırsam tahsilatlar. Artık malzeme satma gibi bir endişemiz yok, malzeme her türlü satılıyor, önemli olan satılan malzemenin ödemesini alabilmek. Bu konuda belki müşteri kaybına uğruyoruz ama en azından para batırmıyoruz. Bu sebeple sipariş aşamasında nakit veya evrak almak çok önemli, açık hesap malzeme verdiğinde vadesinde tahsilat yapmak çok zor, paranla rezil olmak dedikleri böyle bir şey tam anlamıyla. Rakip şirketleri, gözünü para hırsı bürümüş firmaları görüyorum. Malzemeyi al, paran olunca ödersin mantığıyla malzeme veriyorlar. Bu zihniyetteki esnaflar sonrasında ya batıyor ya da bizim gibi ticari ahlak kurallarına uygun çalışmayı tercih eden firmalar için kötü örnek oluyorlar. Bu şekilde ayakta kalabilmek, ticaret yapabilmek çok zor. Çözümü tok satıcı olmak. Belki ciron az olur, ama en azından zamanında tahsilatını yaparsın. Diğer türlü ya gelir ya gelmez mantığıyla bu iş olmaz.